Pagaliau pristatė į vietine karinę PX parduotuvę ir galėjau įsigyti išsvajotą „žaisliuką” – laikrodį / riešo kompiuterį Suunto X10 karinę versiją (dance) Man, kaip modernių technologijų fanatui, tas pirkinys jau senokai buvo sąrašo „privalu įsigyti” viršuje, tik vis progos ar pinigų nebuvo (kam dabar lengva… 🙂 )

Paklausit kas čia tame tokio ypatingo? Na jau ne vienas kolega klausė, ką tas „lakrodis” daro, kad už jį tiek ($500) mokėti…? 🙂 Atsakysiu nemandagiai, klausimu į klausimą – ko tik jis nedaro?! 😀

Tai ir elektroninis kompasas, rodantis judėjimo kryptį laipsniais (azimutą), jei reikia momentaliai paskaičiuojantis ir parodantis atgalinį azimutą bei visad rodantis šiaurę, bei galintis paskaičiuoti kampus laipsniais tarp reikiamo taško ir judėjimo krypties ir pan. Taip pat galimybė įvesti magnetinės deklinacijos pataisą ir t.t. (dance)

Tai elektroninis aukštimatis (altimeter), rodantis buvimo pozicijos aukštį virš (arba žemiau… veikia nuo -500 metrų iki +9000 metrų) jūros lygio, bei skaičiuojantis judėjima įkalnėmis ar nuolydžiais. (dance) Taip pat yra aukštimačio aliarmo funkcija, įgalinanti nusistatyti priminimą kai bus kirsta tam tikra aukščio žyma, nesvarbu aukštyn ar žemyn (tarkim čia Kosove patruliuojant pakylama į 1 ir daugiau km aukštį. Tokiai situacijai įvedus 1000 m, laikrodis pradės pypsėti priartėjus ir kirtus ribą). tai labai pravartu tarkim šokinėjant su parašiutu, nors nepatartina pasitikėti ne profesionaliu, konkrečiai tam skirtu aukštimačiu 🙂

Tai elektroninis barometras ir termometras, rodantis oro slėgį, įspėjantis apie galimas audras jei staiga stipriai keičiasi slėgis, aplinkos temperatūrą ir stebintis, bei į atmintį įrašantis paskutinių 7 dienų orų skalę. Taip pat rodo saulės tekėjimo ir laidos laikus duotai dienai esamoje geografinėje padėtyje (dance)

Žinoma jame netgi yra… laikrodis 😀 Juokai juokais bet ir tas neblogas, nekalbant apie galimybę datą, laiką atvaizduoti keliais skirtingais būdais, daug svarbiau yra dviejų laiko zonų galimybė (pravartu daug keliaujant ar… kariškiams), chronometras su 30-ies sustabdytų laikų įsiminimo galimybe, laikrodžio sinchronizavimas su ultra tiksliais laikrodžiais GPS palydovuose ir t.t.

Ir tai kol kas tik bazinės funkcijos paminėtos auksčiau. Tai daro daugelis laikrodžių… Tačiau toli gražu ne daugelis ir tuo labiau tokiame dydyje talpina… GPS imtuvą!! Tai turbūt pasaulyje, pagal dydį, tikslumą ir galimybes, daugiau analogų neturintis riešo kompiuteris!

Kokios to galimybės?? Ech… pavargsiu rašyti… 🙂 Paminėsiu tik tai, kas mano manymu svarbiausia.

Tai labai tikslus (iki 1 metro tikslumu) savo buvimo pozicijos nustatymas ir UTM koordinačių atvaizdavimas (geografinė ilguma ir platuma laipsniais) arba (šį funkcija yra tik karinėje „X10 Military” versijoje) 10-ies skaitmenų pozicijos koordinatės pagal karinę (MGRS) koordinačių sistemą!! Tai labai ir labai supaprastiną bet kokį karinį orientavimąsi, žygius, patrulius ir t.t.

„Namų” pozicijos nustatymas ir išsaugojimas, bei radimas esant reikalui – superinė funkcija. Galima įsivesti realius namus, bet labiau tikėtiną, kad bazine pozicija pravers įsivesti kelionės pradžios tašką. Kompiuteris pagal 6-8 GPS palydovus nustatys ir įsimins savo buvimo vietą, aukštį virš jūros lygio ir kitus svarbius duomenis. Vėliau bet kada pasirinkus funkciją „Find home” parodys koks atstumas iki „namų” taško, kokia kryptis laipsniais ir net rodyklę, kur eiti, paskaičiuos pagal judėjimo greitį kiek užtruks grįžti į pradžios tašką ir t.t. (dance)

Ir pagaliau prieiname prie dviejų svarbiausių funkcijų – veiklos stebėjimas ir judėjimas maršrutu.

Veiklos, aktyvumo stebėjimas (track`s, iki 25 žiniaraščių), savais žodžiais, tai tokia funkcija, kuri labai praverčia išvykstant į žygį nežinoma vieta ar tiesiog išbėgus pabėgioti (sportuojant) po apylinkes prie savo namų. Aktyvavus riešo kompiuteris pagal GPS ir kitus duomenis pradeda įrašinėti į registrą (track) tokius duomenis kaip geografinę poziciją ir jos kitimą, judėjimo greitį, vidutinį greitį, kryptį, aukštį virš jūros lygio, jo pokytį, tikslų geografinį laiką ir t.t. Grįžus namo (ar kitur) ir prijungus prie kompiuterio, kuriame yra speciali programinė įranga (cd būna kartu su laikrodžiu), tuos duomenis galima perkelti į kompiuterį ir susieti su paprastu grafiniu (.jpg formatu tarkim) žemėlapiu (turi būti sukalibruotas pagal žinomas koordinates) arba dar patogiau – tiesiog išeksportuoti per kelias sekundes ir savo nueitą / nubėgtą / nuvažiuotą maršrutą matyti Google Earth programoje! (dance)

Pati pačiausia funkcija – maršrutų (routes)(iki 50!) ir kelio taškų (waypoint)(iki 500!) planavimas ir įvedimas pačiame riešo kompiuteryje ar dar patogiau – kompiuteryje ir įkeliant per duomenų kabelį į laikrodžio atmintį. Aktyvavus šia funkciją kompiuteris, pagal iš anksto suvestas koordinates rodo kryptį laipsniais ir atstumą iki sekančio kelionės taško, paskaičiuoja judėjimo greitį, laiką, kiek užtruks tokiu greičiu pasiekti artimiausią tašką, kiek užtruks pasiekti mašruto (kelionės) galinį tašką, koks vidutinsi greitis, aukštis virš jūros lygio, jo kitimas ir t.t. Aliarmo funkcija leidžia sudėlioti maršrute aliarmo takus, prie kurių priartėjus (ar juos kirtus) pradės pypsėti priminimas. (dance)

Kitos funkcijos ir parametrai:

Šis „laikrodukas” gali „maudytis” iki 100 metrų (vandens slėgis iki 10 atmosferų) gylio, iškęsti šaltį -20 laipsnių ir karštį +60 laipsnių (ok) Karinė versija turi spalviškai „atvirkščią” (reverse) ekraną, kuriame viskas vaizduojama blankiai pilkai juodame fone, bei taktinį raudoną pašvietimą, su galimybę reguliuoti apšvietimo intensyvumą ir ekrano kontrastingumą.

Nors neturi mobilaus telefono ir lazerio pjaustančio grotas, kad būtu Džeimso Bond`o laikrodžiu, tačiau šitas aparatukas taipogi labai ir labai patrauklus, pagal tai, kiek galimybių ir įdomybių sutalpinta į tokį mažą, ant rankos dėvimą konstrukciją 🙂